Tříletý učební obor určený zejména pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. V oboru se dobře uplatní kreativní a manuálně zruční žáci, kteří mají rádi přírodu.

Základem studia je pěstování rostlin. Žáci se naučí všechny odborné zahradnické práce při množení rostlin a jejich ošetřování. Zhotovují dekorativní výrobky ze živých i sušených květin, obsluhují zahradnickou mechanizaci.

Možnosti specializace v rámci studia

 • Prodavač květin – aranžér – vazba kytic, věnce, výroba, různých typů svícnů, dekorací, pěstování a ošetřování květin a dřevin, umění prodeje v obchodech, komunikace se zákazníkem, prodejní dokumentace.
 • Zakládání a ošetřování parků a zahrad – výsadba a ošetřování sadovnických dřevin, úprava vysázených zahrad, sekání a ošetřování trávníků a živých plotů, množení a dopěstování dřevin k výsadbě, práce s malou mechanizací – traktůrky, sekačky, plotostřihy.
 • Produkční zahradnictví – množení, dopěstování a ošetřování rostlin k prodeji – květin, zeleniny, ovoce, ovocných a okrasných stromků, sklizeň produkce, práce s malou mechanizací na pozemcích, v parku, ve sklenících.

Žáci se naučí

 • připravit optimální podmínky pro růst a vývoj rostlin ve volné půdě i ve sklenících
 • množit rostliny a pěstovat mladý okrasný materiál
 • vázat a aranžovat květiny a zahradnické produkty k různým příležitostem
 • jednat se zákazníkem, připravovat květinové vazby na přání zákazníka
 • nakupovat a prodávat zboží, vést evidenci v obchodě, provádět inventury
 • předpěstovat sadbu květin, sít nebo sázet rostliny na trvalé stanoviště a ošetřovat je
 • sklízet, třídit, balit a expedovat rostlinný materiál
 • s odborným vedením vykonávat odborné zahradnické práce (řez, hnojení, ochrana proti chorobám a škůdcům)
 • uplatnit zásady střídání plodin v polním i skleníkovém pěstování
 • používat a udržovat zahradnické nářadí a jednoduchou mechanizaci
 • s odborným vedením realizovat výsadby sadovnických úprav a v dalších letech je ošetřit
 • zakládat a ošetřovat trávníky

Proč si vybrat Kopidlno?

 • 1.  Kampus na renesančním zámku

  Naše škola sídlí na zámku, který se nachází uprostřed 8 ha zámeckého parku s rybníkem. Romantické prostředí doplňují historický palmový skleník, výukové skleníky, sádky nebo domov mládeže pouhé 2 min. chůze od školy.

 • 2. Skvěle vybavená specializovaná škola

  Jsme skvěle vybavená specializovaná zahradnická škola s tradicí od 19. století. Výuka probíhá v odborných učebnách, biolaboratoři, skleníkovém hospodářství, ovocném sadu nebo na výukové skalce. Máme 30 ha polí a spoustu techniky na jejich obhospodařování i k výuce.

 • 3. Jsme nejúspěšnější zahradnickou školou

  Naši žáci jsou několikanásobnými držiteli mistrovského titulu v zahradnických disciplínách, včetně prestižního ocenění České ručičky – i proto, že máme 100% kvalifikovanost učitelů.


Naši žáci


Na zahradnické škole se mi líbí, protože se učíme na zámku. Kolem školy je krásný park, rybník a internát je hned u školy.

Kristýna Vychytilová, žákyně 2. ročníku

Spolupráce a možnosti praxe

Spolupracujeme s předními vědeckými institucemi např. Výzkumným šlechtitelským ústavem ovocnářským v Holovousích nebo Českou zemědělskou univerzitou v Praze. Žákům zajišťujeme praxi na zajímavých pracovištích v regionu – Biofarmě Košík, Lázních Bělohrad nebo na zámku v Dětenicích. Praxe také probíhá v areálu školy, zámeckém parku nebo na pracovištích skleníkového hospodářství. Škola je vybavena vlastní mechanizací: malotraktory, frézy, sekačky, žací traktůrky, křovinořezy, vysavače listí či drtiče větví.

Profil a uplatnění absolventa

Žák se naučí efektivně vykonávat činnosti při pěstování rostlin v zahradnické výrobě – květin, zeleniny, ovocných i okrasných dřevin. Dále umí zajišťovat zahradnické služby a komunikaci se zákazníkem, aranžovat květiny nebo květinové dekorace v interiérech i exteriérech.

Žáci se uplatní v širokém spektru zaměstnání, která souvisejí s prodejem a pěstováním květin. Práci naleznou např. v obchodech při prodeji a aranžování květin, v realizačních zahradnických firmách a technických službách obcí, při zakládání a ošetřování parků a zahrad, ve skleníkovém hospodářství při pěstování květin k řezu či hrnkových rostlin, v zahradnických podnicích zaměřujících se na produkci ovoce a zeleniny nebo v ovocných a okrasných školkách.

Dokumenty ke stažení pro obor Zahradnické práce

KÓD OBORU
41-52-E/01

ŠKOLNÍ VZDĚLÁVACÍ PROGRAM
Zahradnické práce

DOSAŽENÉ VZDĚLÁNÍ
Střední vzdělání s výučním listem

ZAKONČENÍ STUDIA
Závěrečná zkouška

DÉLKA STUDIA
Tříleté studium

PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY
Ne

POČET PŘIJÍMANÝCH ŽÁKŮ
28

ŠKOLNÉ
Ne

MOŽNOSTI STIPENDIA
200 – 600 Kč měsíčně, 1 000 – 3 000 Kč na konci školního roku za prospěch

LÉKAŘSKÁ PROHLÍDKA
Ano